Emotional Freedom Technik, czyli technika emocjonalnej wolności jest coraz powszechniej znaną i stosowaną metodą, używaną także do samodzielnego uwalniania napięć, stresu a nawet bólu.
Szczegółowe informacje, można znaleźć w internecie, wpisując EFT, opukiwanie czy też na stronach internetowych: twórcy tej metody, Garego Craiga, Centrum EFT w Londynie czy Stowarzyszenia akredytującego certyfikowanych praktyków na świecie AAMET. Zatem, ograniczę się do opisu zastosowania EFT w sesji terapeutycznej nurtu psychobiologii subkomórkowej.
Podczas każdej sesji, regularnie używa się opukiwania wybranych punktów energetycznych, zwanych meridianami, dzięki czemu następuje szybsze i bardziej skuteczne działanie innych, równolegle stosowanych procedur. ‘Tappowanie’ (ang. Tap – pukać) wspiera uwalnianie nagromadzonych emocji i jest nieocenionym narzędziem, przynoszącym wyciszenie i uspokojenie.
Technika EFT wraz ze świadomym oddechem, pozwala Klientowi, pozostawać osadzonym w swoim ciele a jest to niezbędny warunek uzdrawiania psychicznych blokad i traum. Trzeba pamiętać, że w obliczu silnego zagrożenia lub stresu, zdysocjowanie się jest naturalną reakcją człowieka i to właśnie ona pozwala mu przetrwać. To biologicznie uwarunkowane odcięcie się i ‘wyjście’ poza ciało, widzenie siebie z zewnątrz, automatycznie powtarza się także w bezpiecznych warunkach sesji, gdy Klient przywołuje do pamięci, boleśnie zamrożone w ciele wspomnienia i emocje.
Podjecie terapii jest wyrazem ogromnej odwagi, nie tylko z uwagi na konieczość otwarcia się i mówienia o swoich problemach ale przede wszystkim dlatego, ze człowiek sam ze sobą staje w obliczu wewnętrznych wahań, racjonalizacji i wypierania oraz przemożnej chęci pozostania w strefie komfortu. By te rafy łagodnie, bezpiecznie i płynnie ominąć, ponownie sięgamy po opukiwanie meridianów i łączymy je z wypowiadaniem na głos odpowiednio dobranych formuł.
‘’Opukiwanie odłącza myśl od reakcji autonomicznego układu nerwowego w ciele, co oznacza, ze wszystkie negatywne emocje rozpraszają się i stają się spokojniejsze. Na poziomie fizjologicznym, uspokojony zostaje układ współczulny, odpowiedzialny za reakcje na stres a w jego miejsce włącza się układ przywspółczulny, odpowiedzialny za reakcje rozluźniające.’’ – M.M. Lynch