Szczytowe Stany Świadomości Przełomowe techniki...

Szczytowe Stany Świadomości. Przełomowe techniki osiągania wyjątkowej jakości życia.

Szczytowe Stany Świadomości. Tom I: Przełomowe techniki osiągania wyjątkowej jakości życia. Autorzy: Dr. Grant McFetridge z Jacquelyn Aldana i Dr. James Hardt 

To książka adresowana nie tylko dla profesjonalistów, zajmujących się szeroko pojętym zdrowiem psychicznym i fizycznym, ale także dla każdego, kto jest zainteresowany swoim rozwojem, wzrostem poczucia dobrostanu i pogłębieniem samoświadomości. Nie trzeba posiadać żadnej szczególnej wiedzy z zakresu terapii, biologii czy psychologii, by zrozumieć teoretyczne podstawy i historię osiągnieć dokonanych w Instytucie Badań nad Stanami Szczytowymi (ISPS).

 

Szczytowe Stany Świadomości

Grant McFertridge przedstawia schemat, w którym dokonania biologii, genetyki, psychologii i pokrewnych im nauk, łączą się z obszarami filozofii, mitologii i religii a także z duchowością, szamanizmem, doświadczeniami i stanami szczytowymi czy odmiennymi stanami świadomości. To model ‘Zdarzeń rozwojowych dla stanów, doświadczeń i zdolności szczytowych’, który umożliwia uzyskanie dostępu, nie tylko do zdrowia psychicznego, ale także do wyjątkowych jakości w przeżywaniu swojego życia.

Jest to niezwykle istotne, bo jak pisze autor: ‘Żaden z obecnych społecznych i akademickich modeli psychologii i zachowań człowieka nie bierze pod uwagę faktu, że wielu ludzi funkcjonuje na co dzień w odmiennych stanach świadomości, przewyższających te, w których znajduje się większość z nas’.

W opisie modelu, stopniowo pojawiają się kolejne pojęcia i definicje odnoszące się do koncepcji traumy, blokad stanów szczytowych, kluczowych momentów rozwojowych, muzyki, rozbrzmiewającej podczas zdarzeń, koalescencji i przedkomórkowych wydarzeń rozwojowych, trójdzielnej struktury mózgu, a także wiele przykładów z doświadczeń w pracy wewnętrznej, zarówno studentów Instytutu, praktyków, jak i ich klientów.

 

Szczytowe Stany Świadomości

Przedstawione są także możliwości użycia modelu zdarzeń rozwojowych w kontekście tych praktyk, fenomenów i doświadczeń, które odnoszą się do czakr, meridianów, aury, archetypów, starzenia się i śmierci, a także minionych lub przyszłych istnień.

Końcowe rozdziały zawierają: opis procesu Wewnętrznego Spokoju, ćwiczenie 15-minutowego CUD autorstwa Jacquelyn Aldana, informacje dotyczące Biofeedbacku mózgu Jamesa Hardt’a oraz zbiór indywidualnych i osobistych relacji z doświadczeń osób, które żyły lub żyją w stosunkowo trwałych stanach szczytowych. Warto dodać, że każdy rozdział zakończony jest listą sugerowanych książek do dalszej lektury wraz z linkami do powiązanych stron internetowych.

Chociaż istnieje wiele stanów i umiejętności szczytowych, indukowanych na przykład terapią, praktykami duchowymi czy procesami stanów szczytowych, to doświadczenia szczytowe przydarzają się nam w wielu sytuacjach naszego życia. To momenty podziwu, zachwytu, miłosnego uniesienia, poczucia bliskości czy przyjaźni z innymi ludźmi, zwierzętami czy naturą, także w chwilach bycia czy działania w zgodzie ze sobą, w aktach tworzenia, odbioru sztuki, czerpania satysfakcji zarówno z intelektualnego wysiłku, jak i fizycznej pracy, podczas odnoszenia sukcesów, w czasie relaksacji, medytacji, modlitwy a nawet porywającego tańca czy śpiewu.

Owszem, w pośpiechu codzienności, można nie dostrzec tych doświadczeń, jakoś je przeoczyć lub uznać za mało istotne. A jednak nasza świadomość zmienia się, gdy przystaniemy i skierujemy na te doznania swoją uwagę, gdy przyznamy im właściwą rangę i miejsce w naszym wewnętrznym świecie znaczeń i jakości.

W takim otwarciu oczu na ‘codzienne cuda’ może pomóc zestaw pytań, dotyczących świadomości swoich posiadanych lub pożądanych stanów emocjonalnych, zaproponowany przez Jacquelyn Aldana:

  1. Czy jest coś, za co możesz być dziś wdzięczny?
  2. Czy możesz opisać to, jak najbardziej lubisz się czuć, jakie są cechy tego stanu psychicznego oraz dlaczego właśnie te emocje sprawiają Ci przyjemność, co dzięki nim dzieje się w Tobie?
  3. Czy chciałabyś rozwijać swoją intuicję i zaufanie do siebie
  4. Czy jesteś gotowy odpuszczać, i uwalniać negatywne emocje, zamiast je w sobie pielęgnować, podsycać czy wypierać?
  5. Czy dostrzegasz przejawy obecności siły wyższej, jakkolwiek ja nazwiesz – i czy potrafisz przyjmować od niej pomoc?
  6. Czy potrafisz być łagodna, przyjazna i wyrozumiała dla siebie, a przez to także dla innych ludzi?
  7. Czy potrafisz marzyć i w wyobraźni ‘wejść’ w tę zwizualizowaną przestrzeń na tyle mocno, by intensywnie doświadczyć i poczuć te  wrażenia i doznania, które towarzyszą realizacji dążeń?

 

Szczytowe Stany Świadomości

Inne zaproponowane w książce ćwiczenie, to praktyka i pogłębianie swojego poczucia podążania w zgodzie z nurtem życia. Sprawdź, na ile poniższe stwierdzenia są Ci bliskie lub jak bardzo chciałbyś/chciałabyś doświadczać ich w swoim życiu:

* Moje zasoby energii są ogromne.

* Nie czuję upływu czasu, czas mnie nie goni.

* Jestem autentyczny, czuję, że jestem sobą.

* Realizuję swoje marzenia i dążenia.

* Życie jest ekscytujące, radosne i wspierające.

* Zawsze myślę o pozytywnych możliwościach życiowych okoliczności.

* Wszystko układa się bez większych problemów.

* Doświadczam nieustannej wdzięczności.

* Mam świadomy i korzystny wpływ na naszą planetę i życie na niej.

* Czuję, że jestem na właściwej drodze.

* Pozostaję w Nurcie Życia, niezależnie od okoliczności.

Szczytowe Stany Świadomości

Polecam tę książkę wszystkim osobom, dążącym do podniesienia jakości i satysfakcji ze swojego życia czy pogłębienia samoświadomości, a także tym, którzy rozważają  podjęcie pracy terapeutycznej technikami i procesami stosowanymi w nurcie psychobiologii subkomórkowej.

 

Chcesz zadać mi pytanie? Chcesz umówić się na bezpłatną konsultację?

Skontaktuj się za pomocą formularza: https://ceofaw.com/kontakt/

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Content is protected !!
0
Would love your thoughts, please comment.x