Oryginalność psychobiologii subkomórkowej

Oryginalność psychobiologii subkomórkowej

 „Człowiek zawsze nosi z sobą całą swą historię, a także historię ludzkości.” Carl G. Jung

We współczesnym świecie mamy do dyspozycji wiele szkół i nurtów terapeutycznych oraz rozwojowych, z których każdy może dobrać taki, który najbardziej będzie mu odpowiadał. Trzeba pamiętać, że nie istnieje jeden, uniwersalny i idealny dla wszystkich kierunek terapeutyczny a wielość podejść staje się tak duża, jak nigdy wcześniej:

  • Od podejścia psychoanalitycznego, psychodynamicznego, behawioralno-poznawczego, przez pracę skoncentrowaną na emocjach (Emotionally Focused Therapy) do terapii humanistyczno-egzystencjalnej oraz Gestalt.
  • Od różnych form pracy z ciałem (Bioenergetyka A. Lowena) i głosem (A. Łastik) oraz metody oddechowe (holotropowa S. Grofa), przez ustawienia hellingerowskie, podejście systemowe rodzin i wewnętrzne systemy rodzinne (Internal Family Systems Therapy) do terapii schematów czy interpersonalnej Analizy Transakcyjnej E. Bern’a.
  • Od metody uzdrawiania traum Somathic Experiencing (SE) P. Levina, odwrażliwiania i przetwarzania traum ruchem gałek ocznych (EMDR), przez rundki EFT i opukiwanie meridianów (Emotional Freedom Technique) czy procedury TIR (Traumatic Incident Reduction) do Psychobiologii, Totalnej biologii i Psychobiologii subkomórkowej. By wymienić te, moim zdaniem, najważniejsze.

Różnorodne rodzaje i formy pracy terapeutycznej ulegały na przestrzeni lat wielu zmianom i nadal są wzbogacane o aktualną wiedzę z zakresu psychologii, medycyny, neuronauki, biologii czy fizyki. Pojawiają się też nowe modalności oraz – w różnym stopniu – następuje integracja komplementarnych szkół i podejść. Współczesne terapie coraz częściej siegają też do – na nowo odkrywanych – doświadczeń starszych tradycji wschodnich i zachodnich kultur (np. szamanizm, mindfulness) i z powodzeniem właczają je do swojego podejścia.

Oryginalność psychobiologii subkomórkowej

Czym jest psychoterapia subkomórkowa (PS).  

Psychoterapia wewnątrzkomórkowa opiera się na doniosłym biologicznym odkryciu komórki pierwotnej, której stan, kondycja i funkcje, przekładają się na samopoczucie psychiczne, duchowe i fizyczne człowieka. Mikrokosmos tej komórki jest tak złożony a procesy w niej zachodzące, tak skomplikowane, jak w każdej innej komórce ciała, jednak wyróżnia ją jedno: jest ona ‘domem’ dla naszej świadomości. Każda inna struktura organizmu jest ‘rozszerzeniem’ konkretnej organelli w tej komórce (organella jest ‘podzespołem’ w komórce, to np.: mitochondrium, retikulum plazmatyczne, jądro, itd.).

Stan komórki źródłowej jest odzwierciedlany na bieżąco w naszym stanie zdrowia, odporności psychicznej i fizycznej, w jakości życia oraz relacjach z innymi ludźmi i szeroko pojętym otoczeniem (planeta). Gdy zachodzące w poszczególnych organellach procesy, przebiegają sprawnie a ich wzajemne interakcje są prawidłowe, doświadczamy spokoju, satysfakcji, dobrostanu i poczucia sensu w każdej dziedzinie życia. Wystąpienie jednak jakichkolwiek zakłóceń w komórce, będzie odczuwane jako dyskomfort, cierpienie, ból, jako zaburzenie lub choroba.

Czy potrzebna jest biologiczna wiedza, aby móc skorzystać z terapii? Nie, oczywiście nie. Jednak warto na moment i w przyjemny sposob (filmik) przypomnieć sobie to, czego uczyliśmy się w szkole na lekcjach biologii, by docenić jakim niewiarygodnie cudownym układem jesteśmy i dzięki jakim biogicznym strukturom doświadczamy naszego życia:

Krotka wersja, z lektorem w jezyku polskim: https://www.youtube.com/watch?v=uCgrMFGKPYA

https://www.youtube.com/watch?v=WTcbNgcnxaQ

 

Oryginalność psychobiologii subkomórkowej

Czym różni się terapia PS od innych modalności?

Psychobiologia subkomórkowa należy do grupy terapii, określanych mianem krótkoterminowych, czyli stosowanych w celu rozwiązania konkretnego problemu.

Na wstępie ustalasz temat nad którym chcesz pracować i wyznaczasz cele a także uściślasz sposoby, dzięki którym rozpoznasz, że te zamierzenia zostały osiagnięte. Precyzujesz też, dotkliwość lub uciążliwość swoich problemów, oceniając je na subiektywnej skali odczuć od 0 do 10 (SUDS). W przypadku złożonych dolegliwości, wybierasz najważniejszy lub najbardziej przykry aspekt, aby zająć się nim w pierwszej kolejności.

Cel, który sobie stawiasz, wymaga czasem doprecyzowania lub urealnienia przez terapeutę tak, by końcowy efekt – biorąc pod uwagę Twoje indywidualne okoliczności życia – był nie tylko korzystny, ale i rzeczywiście możliwy do uzyskania.

Co ważne, ten cel może ulec zmianie w trakcie terapii. Przepracowanie wewnętrzynych trudności czy odkrycie w sobie nieuświadomionego dotąd potencjału mogą sprawić, że zapragniesz czegoś innego dla siebie.

Istotnym  elementem ustalonego lub zweryfikowanego celu jest to, że wzbudza on poczucie spokoju, lekkości i jasności a często też fascynującej oczywistości. To oznacza, że nowy cel, przestał być napędzany wewnętrznym przymusem, projekcjami czy skutkami dawnych zranień.

W sytuacji, w której terapeuta nie będzie w stanie osiągnąć założonego rezultatu, wniesiona opłata za sesje zostanie zwrócona.

 

Podstawowe narzędzia PS 

Samoświadomość. Każda terapia wymaga pewnej dozy uważności i bycia otwartym na siebie. Jednocześnie, praca terapeutyczna pogłębia te umiejętności i skutecznie je wzmacnia. W terapii PS, zauważanie pojawiających się zmian psycho-fizycznych oraz zaufanie do nich, jest jednym z ważniejszych składników pracy w sesjach i procesach.

Podczas sesji, odczuwasz i nazywasz swoje wrażenia a terapeuta na ich podstawie dobiera odpowiednie techniki. Po ich zastosowaniu, zachodzące zmiany są ponownie sprawdzane na skali SUDS (0-10) a ich praktyczne przełożenie na Twoje codzienne życie, jest weryfikowane podczas kolejnych spotkań.

Ugruntowanie w ciele. Zazwyczaj, na pierwszym spotkaniu, poświęcamy odpowiednią ilość czasu na ugruntowanie Cię w ciele, na praktykę spokojnego oddechu oraz na rozpoznanie i oswojenie się z możliwościami Twojego centrum świadomości, czyli miejsca w ciele, gdzie najintensywniej odczuwasz siebie i z którego percepujesz zarówno świat zewnętrzny, jak i wewnętrzny.

Oryginalność psychobiologii subkomórkowej

Centrum świadomości.

Ćwiczenie. Usiądź wygodnie i zamknij oczy. Postaw stopy płasko na ziemi. Oddychaj spokojnie i naturalnie przez nos.

Poczuj, gdzie jesteś w swoim ciele, skąd obserwujesz swoje emocje oraz z jakiego punktu w sobie dostrzegasz wrażenia płynące z zewnątrz. Gdy rozpoznasz swoje centrum, upewnij się, gdzie i jak jest ono ulokowane: czy jest w ciele a może poza nim (wówczas widzisz siebie z jakby z boku lub z góry), czy jest ono w jednym obszarze, a może w kilku.

Kiedy to ustalisz, zaakceptuj swój ośrodek uwagi i przyjmij go takim, jakim on teraz jest. Z czasem zauważysz, że to skupienie świadomości może się przemieszczać w zależności od okoliczności, a także Ty sam możesz je przesuwać, rozszerzać i kurczyć, a jeśli jest ono rozproszone lub poza ciałem, skoncentrować je w sobie, w jednym miejscu.

 

„Praca, którą wykonujemy jest rewolucyjna. Zawiera w sobie prawdziwie głębokie zrozumienie biologii, czego klienci w pierwszym kontakcie nie rozpoznają, kojarząc ją bardziej z psychologią i duchowoscią.” Dr Grant McFetridge, założycel Instytutu ISPS i tworca psychologii subkomórkowej

O efektywności terapii w nurcie psychobiologii subkomórkowej:

Skuteczność psychobiologii subkomórkowej

Chcesz zadać mi pytanie albo umówić się na bezpłatną konsultację?

Skontaktuj się za pomocą formularza: https://ceofaw.com/kontakt/

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error: Content is protected !!
0
Would love your thoughts, please comment.x