Tapping The Gamut Point

Punkt Gamma – pierwsza pomoc w przytłaczających emocjach.

EFT – Techniki Emocjonalnej Wolności są stosunkowo prostym narzędziem radzenia sobie z trudnymi lub silnymi emocjami.

Tapping, czyli opukiwanie konkretnych punktów meridianowych na ciele, wraz z uważnym oddechem oraz nazywaniem odczuć, ułatwiają nie tylko uświadomienie sobie i zaakceptowanie napływajacych emocji ale także ich wyciszenie i przetransformowanie.

 

PUNKT GAMMA.

Dostępne są w internecie gotowe rundki z frazami, schematy i rysunki opisujące poszczególne punkty meridianowe, więc nie będę ich tutaj omawiać. Zaproponuję natomiast samodzielną pracę z użyciem tylko jednego punktu, punktu gamma.
Znajduje się on na wierzchu dłoni, między palcem małym a serdecznym.

Punkt Gamma Zdjecie: Otwarta Grupa EFT. Vitalia 13

Poniżej kłykci, można wyczuć niewielkie wgłębienie – to właśnie punkt gamma (inna nazwa: gamut).
PUNKT GAMMA jest mocno powiązany z sercem, czyli naszym mózgiem emocjonalnym oraz z brzuchem, czyli obszarem, w którym odczuwamy nasz mózg cielesny. Opukiwanie tego miejsca, jednym lub kilkoma palcami, na dowolnej dłoni, przynosi równie skuteczne efekty, jak opukiwanie pozostałych punktów, w ramach sekwencji opukiwań EFT.

 

REAKCJE NA STRES

Doświadczenie negatywnych, trudnych czy silnie obezwładniająjacych emocji, często sprawia, że zupełnie nie myślimy o zastosowaniu znanych nam sposobów radzenia sobie z napięciem. Nie w głowie nam różne techniki czy metody, skoro zapominamy wtedy nawet o właściwym oddychaniu.

Często jednak, właśnie dłonie są tą częścia ciała, która pierwsza sygnalizuje nasz niepokój, lęk i zdenerwowanie: ich drżenie, pocenie się, niespokojne splatanie i rozplatanie palców, zaciskanie dłoni, skubanie skórek czy paznokci.

Skoro dłonie pierwsze zwracają naszą uwagę na emocje oraz odczucia, to warto uczynić je kotwicą, dzięki której nasze uczucia, nie tylko nie będą dalej narastać ale przeciwnie, znacznie zmaleją a nawet całkowicie wyciszą się.

 

ZACZNIJ PRAKTYKOWAĆ.

1./ PUNKT GAMMA

Na początek, namierz punkt gamma na swojej dłoni.

Zacznij go dotykać i poczuj swoimi zmysłami jakie to jest dla Ciebie doświadczenie. Jak to jest opukiwać palcami ten punkt?
Najpierw oklepuj bardzo delikatnie a potem troszkę mocniej. Pobudzaj to miejsce do zarezonowania z doświadczanymi odczuciami w ciele.

Teraz, usłysz swoje opukiwanie. Jaki dzwięk powstaje, gdy rytmicznie uderzasz palcami w wierzch dłoni?
Daj sobie czas, żeby się z tym oswoić.

Pozwól sobie, by zawsze, gdy tylko możesz, opukiwać punkt gamma, zapraszając do siebie spokój i jasność umysłu, poczucie bezpieczeństwa. Takich jakości nigdy nie dość w naszym życiu.

 

2./ FIZYCZNE OPUKIWANIE

Pomyśl o jakimś niedawnym wydarzeniu, które wyprowadziło Cię z równowagi.

Subiektywnie oceń, w skali od 0 do 10, jak nieprzyjemnie nadal się z tym czujesz. .
Następnie usłysz, co i w jaki sposób do siebie mówisz w myślach i jaki emocje dochodza wciąż do głosu.

OPUKIWANIE

Znajdź spokojne miejsce, gdzie nikt nie będzie Cię słyszał, ani Ci przeszkadzał. Miejsce, gdzie będziesz mógł / mogła, wypowiedzieć na głos, wypłakać a nawet wykrzyczeć wszystkie swoje myśli i uczucia. Nazwij rzeczy ‘po imieniu’. Nie tłum ich, przeciwnie, poczuj je i opisz na głos, tak dokładnie, jak to tylko możliwe. Jednocześnie cały czas opukuj punkt gamma. Pamiętaj o oddychaniu do obszaru brzucha.

Pomyśl znowu o tamtej sytuacji. Ponownie oceń jej dotkliwość w skali od 0 do 10. Powróć do opukiwania, aż poczujesz, że tamte okoliczności już Cię nie ranią ani nie dotykają.

Opukuj jeszcze przez kolejne 5 minut, zapraszając do siebie spokój, wyciszenie i łagodność.
Im częściej będziesz pracować tą metodą, tym szybciej emocje będą ustępować, przywracając wewnętrzną równowagę i dystans do danego przeżycia.

 

3./ OPUKIWANIE MENTALNE.

Gdy nie masz możliwości pobyć na osobności, by się uspokoić, możesz opukiwać punkt gamma w wyobraźni.

Podświadomy umysł bowiem, nie widzi różnicy pomiędzy faktami a fikcją. Zatem, wyobrażone opukiwanie, może być równie efektywne jak to, wykonywane fizycznie.

Czy tak właśnie działa nasza podświadomość możesz sprawdzić, wyobrażając sobie, że kroisz cytrynę na plasterki albo wyciskasz z niej sok wprost na język. Napływa ślina do ust, prawda?

EMOCJE 

Emocje są nam niezbędne, bo informują nas, czy coś jest dla nas korzystne, czy nie. Problemy pojawią się wtedy, gdy mylnie odbieramy emocjonalne ‘wiadomości’ lub je ignorujemy.

Uświadom sobie, że naturą emocji jest jej przemijalność (emocja narasta, osiąga moment kulminacyjny, a następnie opada), jeśli tylko pozwolimy sobie w pełni ją odczuć tj. nie zablokujemy jej wyparciem czy zaprzeczeniem.

OPUKIWANIE

Przypomnij sobie i przywołaj w myślach, omówione w punkcie pierwszym, zmysłowe wrażenia: dotykowe, słuchowe a także mentalne.

Poczuj teraz emocję, którą będziesz mentalnie tapować. Oceń w myślach jej intesywność (0-10) a następnie wyobraź sobie, że opukujesz punkt gamma na swojej dłoni. Możesz poczuć zmysłowe doznania, które temu towarzyszą. Zwracaj uwagę na swój oddech.

Jeżeli uwaga rozproszy się, sprawdź, czy nasilenie emocji zmnieniło się (czasem może wzrosnąć, zanim zacznie opadać) i łagodnie powróć do opukiwania w wyobraźni. Kontynuuj aż do uzyskania ‘wyzerowania’ emocji i  ugruntowania w sobie spokoju.

Możesz też na zakończenie, poczuć wdzięczność dla siebie. Doceń to, co robisz dla siebie, by poprawić jakość swojego życia i samopoczucia.

Punkt Gamma

 

Tapowanie punktu gamma jest jak emocjonalna pierwsza pomoc w trudnych sytuacjach, w doświadczeniach nadmiernego czy częstotliwego stresu a także gdy stajemy przed nowymi wyzwaniami.

Trzeba pamiętać jednak, że silne, dawne zranienia, bolesne wspomnienia i traumy, mogą wymagać pracy, na głębszych poziomach oraz zastosowania metod i procesów, które przeprowadza jedynie certyfikowany profesjonalista, w bezpiecznych, terapeutycznych warunkach.

4 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna
1 rok temu

Jestem wdzięczna za ten artykuł. Dziękuję ❤️🍀

1
0
Would love your thoughts, please comment.x